Tímhle trikem si politické strany zjednodušují život

  man sitting on bench reading newspaper

„Vyzýváme vládu, aby neprodleně…“ nebo „Vyzývám ministra vnitra, aby co nejdřív…“. Víte, co mají výzvy opozičních stran směřované vládě společné? Jsou směšné. Každý totiž ví, že je nikdo nebere vážně. Tak proč se s nimi přesto setkáváme tak často?

Protože jsou snadné na výrobu. Když vláda nebo nějaký ministr provedou něco špatně, není nic snazšího, než je vyzvat, aby to napravili. Zní to sice korektně, ale má to celou řadu úskalí.

Tak zaprvé, je to hrozná nuda. Podobná vyjádření nejsou reálně směřovaná vládě, ale voličům. A voliče podobné floskule zajímají jen minimálně.

Zadruhé, přemýšliví voliči se nespokojí jen s výzvou. Chtějí vědět, co s tím problémem uděláte právě vy.

Zatřetí, není v tom ani špetka emoce. Můžeme se bavit o aspektech všemožných komunikačních kanálů a co se kam hodí a nehodí, ale jedno platí všude: když v sobě nemá sdělení emoci, nemá šanci na úspěch.

Proč to pořád dělají?

Pokud to nefunguje, proč se tedy strany uchylují k výzvám tak často? Děje se tak zkrátka v momentě, když strany nepřijdou na nic lepšího. Vyzvat někoho k nápravě je komunikační jistota, k tomu není potřeba extra kreativity. Je to taková obezlička. Když nemáte citron, tak tam dejte kečup. Když nevymyslíte nic lepšího, tak prostě vyzvěte vládu. A máte splněno. Nikdo vám nevytkne, že jste se tomu přešlapu nevěnovali. Hotovo, můžete se věnovat další práci.

Pravá výzva je reagovat jinak. Podívat se na problém z jiného úhlu, přirovnat situaci k něčemu, co bude pro voliče snadno uchopitelné. A pak přidat své nástroje a řešení. Pravda, opoziční strany jich moc nemají. Ale o to víc je důležité nespokojit se s tím, co dělají všichni ostatní.

Co na to říkáte?
Sdílet článek