Jak volit: Proč váš hlas ve volbách možná neplatil

  Jak volit

Ne každý ví, jak volit, a že hlasovací lístky v poslaneckých, senátních, evropských, krajských nebo obecních volbách lze různě upravovat. A jestli ano, tak ne všechny úpravy jsou platné, některé z nich mohou kandidátům omylem uškodit a jiné dokonce mohou váš hlas zneplatnit úplně. Podařilo se vám všem nástrahám vyhnout?

Následující přehled ukazuje, které úpravy v hlasovacím lístku můžete nebo nesmíte provést podle typu voleb.

Jak volit v evropských, sněmovních, senátních a krajských volbách

Jedinou změnou na volebním lístku, kterou můžete provést, je zakroužkování až čtyřech pořadových čísel u jmen jednotlivých kandidátů. Tím jim vyjádříte své preference a můžou se tak při splnění konkrétních podmínek posunout při sčítání hlasů výš.

Tedy kroužkování, nikoliv křížkování, jak se mnozí domnívají. Křížky nejsou v těchto volbách platné. A pokud použijete více než čtyři kroužky, výsledek bude stejný, jako kdybyste nezakroužkovali nic.

A do obálky smíte vložit pouze jeden hlasovací lístek, nelze tedy udělovat hlasy ani preference napříč různými kandidátkami. Pokud byste vložili více lístků, váš hlas by byl neplatný.

Jak volit v obecních volbách

Pozor, změna. Ve volbách do zastupitelstev obcí se nekroužkuje, ale křížkuje. Kroužek není platný. Guláš, co?

Křížkováním rovněž vyjadřujete své preference. Oproti jiným volbám, v těch obecních můžete udělit až tolik preferencí, kolik se volí členů konkrétního zastupitelstva. Pokud zakřížkujete víc jmen, váš hlas by byl neplatný.

Jsou tři varianty, jak můžete udělit své preference. Varianta A je, že preference udělíte pouze některým kandidátům v rámci jedné kandidátky.

Varianta B je, že udělíte takzvaný „velký křížek“ celé kandidátce v záhlaví hlasovacího lístku. Tím de facto udělíte křížek každému kandidátovi na dané kandidátce.

Varianta C je, že udělíte preference kandidátům napříč kandidátkami.

Aby toho nebylo málo, varianty se mezi sebou můžou různě kombinovat. Můžete například udělit velký křížek jedné kandidátce (varianta B), na té samé kandidátce udělit preference několika kandidátům (varianta A) a několik dalších preferencí udělit kandidátům na jiné kandidátce (varianta C).

Nesmíte však dohromady udělit víc preferencí, než se volí členů zastupitelstva, stejně tak nesmíte udělit více než jeden „velký křížek“, pak by byl váš hlas rovněž neplatný.

Jak kroužky a křížky fungují

Udělení preference automaticky neznamená, že danému kandidátovi ještě pomůžete. Jak je to možné? A jak volit, aby to mělo smysl? To si můžete přečíst tady.

Co na to říkáte?
Sdílet článek